Червоноградська районна організація МАЛіЖ

***********************************************************
ЗАГАДКИ

Кожен день і кожну мить
Він на дереві висить.
А прийде пора зими -
Полетить він будь-куди.
     (Листочок)
***
В білій кожушині
Сидить на перині.
Хвостиком махає
Та їжу шукає.
     (Заєць на снігу)
***
Рижа, хитра та підступна,
Хвіст пухнастий має.
Ходить рано по стежині,
Зайчиків шукає.
     (Лисиця)
***
Коли його немає,
Усі щодуж чекають.
Та тільки як проллється -
Усі мерщій втікають.
     (Дощ)
***
Смачний, солоденький,
Великий, кругленький.
На сонці дозріває -
Дітей всіх звеселяє.
     (Кавун)

Максим ПАСЛАВСЬКИЙ.
Учень Червоноградської школи №3.


**********************************************************



ЛІТНІЙ РАНОК

 Червоне сонце ще навіть не зійшло з-за обрію, а лише послало на землю перші промінці, однак усе довкілля вже сповнилося пташиним співом. У селі першими схід сонця привітали горласті півники, розбудили господарів – час до праці!
  Сьогодні я сам зголосився вигнати корівоньку на пасовисько. Бабуся, мов та ластівка, встала ні світ ні зоря, щоб подоїти нашу Молю. Допоки протер очі, на столі вже стояло горнятко свіжого молока.
  Жену корівоньку на луг і милуюся красою кроєвидів. Голова аж паморочиться (це – в доброму розумінні) від аромату квітів, трав, просто запаху літнього ранку…. Ось високо на дереві, з гнізда, з подивом заглядають на мене лелечата. Ні, ще вагаються злетіти. Хай підростуть.
  Над пасовиськом хвилями, то вверх, то вниз, літають жайворонки. З чагарників верболозу долинають співи соловїв, але на такі зворушливі, як у травні. Це, очевидно, молоді соловейки пробують свої голосочки.
  Поки корівонька п’є воду з ріки, милуюся ластівками, які стрімко «шугають» над водоймою, вправно, спритно ловлять комах. Зумисне поспостерігав: вчора, коли сонце вже зайшло на відпочинок, сутінки обняли землю, ластівки ще літали над нашим селом. Вранці, коли сонце ось-ось тільки мало піднятися, а вони вже літають. Тож чи сплять ластівки?..
  Ген за рікою, на луках, з першою зорею стали до праці косарі. «Коси, коса, поки роса». Їхні силуети ледь випливають із сивого, молочного туману. Десь серед них і мій дідусь – вправний косар!
  - Вертай додому, козаче! – гукає до мене сусід-пастух. – Я сам твою корівоньку піджену до стада. На тобі торбину, йди та уважно дивися під ноги, назбираєш печериць. (Так у нас називають шампіньйони).
  …Майже місяць безперервно падали рясні дощі. Земля достатньо набрала вологи. А гриб таке любить. Тож  печериці пробилися на світ не в пору рано. Вкриті срібною росою білі шапочки грибів, наче посміхаються до мене і просять: «Бери у торбину…».
  Один гриб, другий, третій… І так назбирав торбину.
  - Де ти барився? – питає бабуся, коли ступив на поріг хати. –  Заснув по дорозі? Казала ж тобі: так рано не вставай!
  А я мовчки, із задоволенням показую грибні трофеї…
  
 Маркіян ЛЕХМАН.
  Учень Червоноградської СШ №8, слухач МАЛіЖу.



 ***********************************************************


КОШЕНЯ

Мале кошенятко спати хотіло,
Мале кошенятко у ліжку тремтіло.
Сон його лагідно ковдрою вкрив
І тихо на вушко про щось шепотів.


СОНЦЕ

Надворі весело сонце сяє,
Радісно я його зустрічаю.
Сонце – одне-єдине на світі.
Люблять його і дорослі, і діти.


***

У моїй казці Песик і Котик
Діткам вірші розповідають.
А мені до снів солодких
Колисаночку співають.

Дарина ПУПКО.

Учениця Червоноградської СШ №9, слухач МАЛіЖу


********************************************************


ВЕСНА

Капа тихо із стріхи
Розтоплений сніжок,
Панує в селі втіха
Як сміх малих діток.

Помалу вже тепліє,
Весна прийшла до нас!
Збуваються всі мрії
У цей прекрасний час.

Лунає материнська
Весняночка в лугах.
І на лиці усмішка -
Червоний  мак в ланах.

Олена ФЕДЮРА.
Учениця Червоноградської гімназії,
слухач МАЛіЖу.



**********************************************************


З ДНЕМ ЖУРНАЛІСТА!


Вітаємо працівників ЗМІ з професійним святом – Днем журналіста! Зичимо творчої наснаги, цікавих публікацій, теле- і радіопередач.

Ми, слухачі Червоноградського відділення Малої Академії Літератури і Журналістики, пишаємось тим, що хоч уже якось дотичні до цієї славної професії, але, водночас, добре усвідомлюємо, як ще потрібно багато працювати, аби стати справжнім журналістом.

Дай Бог, щоб усім журналістам доводилося писати тільки про хороше!

Червоноградські МАЛіЖани.


  *********************************************************


ХОМКА  - ДЕГУСТАТОР


 Якось з батьками я зайшов у міський супер-маркет закупити продуктів. З-поміж іншого, взяли кілька яблук – великих, гарних, жодної цяточки не залишив червяк. Вдома спершу вирішив пригостити скибкою яблука нашого білого, пухнастого хомячка Хомку. Поклав скибку у клітку, а той категорично відмовився їсти. Навпаки, почав невдоволено й агресивно хурчати (таким я його ще не бачив), мовляв, хочете мене отруїти?..

  - Очевидно, що яблука добряче нашпиговані нітратами, тож Хомка їсти їх не буде, - сказав тато і додав, - ми також не будемо!

  Яблука полетіли у смітник…

  Наступного дня ми купили такі ж яблука, але в бабусі на продуктовому ринку. Щоправда, трішечки червиві. Бабуся ще й запевнила:

  - Ті яблука підуть на користь!

  Хомка з задоволенням схрумав скибку і став благально дивитися, наче просити дати ще.

  - Що ж, ті яблука можна їсти, - прокоментував я. – Хомку не обдуриш!..


Маркіян ЛЕХМАН.

Учень Червоноградської СШ №8, слухач МАЛіЖу



*********************************************************
 

ВІН ВИЙШОВ З ПЕКЛА ЖИВИМ
Учні Червоноградської спеціалізованої школи №8 нещодавно зустрічалися з Петром Федоровичем Міщуком – колишнім в’язнем німецьких таборів, куди він потрапив з рідного села на Волині ще 14-літнім хлопчиною. Освенцим, Бухенвальд, Дора, Заксенхаузен, Аушвіц, Біркенау… Ці слова згадуються для нього з болем.
  - Одягаю табірну смугасту форму, яку дивом зберіг, з номерними знаками – 2944 (Бухенвальд), 105-105 (Дора-Ордруф), - говорить Петро Міщук. – Тепер вона видається маскарадом. А тоді… Ох, це був не маскарад…

  Потрапив він у табір під час німецької облави на село Кисилівка у 1942 році, і щодня перебува за крок від смерті. У квітні 1945 року смерть мала настати неминуче. Фашисти вели ув’язнених пішим етапом до Балтійського моря, щоб посадити на баржі і потопити. Врятували союзницькі війська. Їхня авіація завдала влучних ударів про конвоїрах. Фріци драпали, куди тільки бачили. Про вязнів і виконання наказу їх ліквідувати й думати забули. А далі поспішив на допомогу Червоний Хрест.

  Про все це Петро Міщук детально розповідав школярам. Нам ставало моторошно, страшно.

  Після війни він чотири роки прослужив в армії, працював у геолого-розвідувальній партії, шукав вугілля на теренах Волині і Львівщини. Коли ж знайшов – будував шахти у Червонограді, трудився на них 30 років. Робота гірника – вкрай важка і небезпечна. Це – ще одне пекло на глибині 600 метрів. Але після фашистських таборів воно видавалося для нього раєм.

  У свої 89 років Петро Міщук сповнений бадьорості. Він часто буває за кордоном, відвідує меморіальні комплекси (на місці колишніх концтаборів), дав десятки інтерв’ю для закордонних ЗМІ, підготував книжку спогадів «Юність за колючим дротом». На фотографіях його можна побачити з багатьма провідними політиками – Віктором Ющенком, Герхардом Шредером, Йошкою Фішером.., представниками посольств. А ще він буває частим гостем школярів. Розповідаючи юному поколінню про пережите, молить Бога, щоб ті страхіття ніколи не повторилися.


Маркіян ЛЕХМАН.

Учень Червоноградської СШ №8, слухач Малої Академії Літератури і Журналістики.
 



***********************************************************

Турботливе сонечко


Турботливе сонечко

Сонечко стрибало
З хмарочки на хмарку.
Вітрика стрічало
Вранці на світанку.
Квіточки підлити
Дощика просило,
Щоб вони маленькі
Розцвіли красиво.
І послав краплинки
Він на кожну квітку,
Щоб вони гарненькі
Радували діток.



Люблю Україну

Люблю Україну за небо, поля,

За те, що зростила мене ця Земля.

Моя Україна- квітучий розмай,

Моя Батьківщина-це мій рідний край.



Зустріч літа

Останній дзвоник продзвенів,
Немов пташиний щебет - спів.
Радіє цьому дітвора,
Їм на канікули пора.
На них чекають ліс і луг,
І тихий лагідний наш Буг.

Хай всі на світі знають,

Як діти літо зустрічають.


Оля БУЧЕК, слухач МАЛіЖу


**********************************************************


СПРАГЛА ДУША


Чергова збірка письменника з Червонограда Ігоря Даха «Верба» (Червоноград: Додаток до газети «Літературний Червоноград», 2015. – 44 с.) – це своєрідне продовження щирої, довірливої розмови з читачем.
 

Як і в попередніх збірках (а їх вже добрих чотири десятки!), поряд з поетичними творами автор знаходить місце і для прози. Прискіпливий читач помандрує разом з Ігорем Дахом у широкий світ пізнання істини буття, торкнеться спраглої душі письменника. Він не закликає погоджуватись з його думками, але контекстуально просить: «Сприймайте мене таким, яким є».

Замість післямови у збірці надруковано рецензію журналіста, викладача кафедри гуманітарних дисциплін Львівського інституту Міжрегіональної Академії управління персоналом Тараса Лехмана «Чим живе поет?..».

Нове видання ілюстроване багатьма фотографіями з архіву червоноградського поета-шахтаря і прозаїка. Приємно, що на них ми часто бачимо його з творчою молоддю, зокрема зі слухачами Малої Академії Літератури і Журналістики.


Степан ГРИЦАЙ.


***********************************************************


ПРЕЗЕНТАЦІЯ АЛЬМАНАХУ В РАДІОЕФІРІ
Про маліжанський альманах «Рекітське Сузіря. Книга 2» вже добре знають у Червонограді. Цьому  виданню і його місцевим авторам була присвячена передача міської радіостудії «Новий Двір», яка прозвучала в ефірі 15 травня 2015 р. Її можна послухати  в мережі Інтернет (В Контакте: Радіо «Новий Двір»).

Керівник Червоноградського відділення Малої Академії Літератури і Журналістики, член Української асоціації письменників Наталія Кічун-Лемех насамперед розповіла про структуру альманаху, його зміст, творчі здобутки маліжан, їхню участь у громадських справах і представила кожного автора з Червонограда, який виступив на сторінках «Рекітського Сузір’я». Далі взяли слово юні поети, прозаїки, журналісти. Отож в радіоефірі свої твори читали Оля Бучек, Тетяна Коваль, Маркіян Лехман, Дарина Пупко, Олена Федюра. Їхня тематика – найрізноманітніша. Але пишуть передусім про те, що тривожить душу й серце, не залишаються байдужими до жодних проблем.

Ми вже не раз розповідали, що радіожурналісти «Нового Двору» Петро Корчук і Павло Кінах завжди охоче надають ефір юним авторам, в т.ч. – вихованцям Червоноградського відділення МАЛіЖу. Спасибі їм за підтримку і популяризацію дитячої творчості!

Тарас ЛЕХМАН, журналіст.

м. Червоноград



***********************************************************


ТАЛАНТИ «РЕКІТСЬКОГО СУЗІРЯ»


Добре, коли юні літератори мають можливість друкувати свої твори. Не обділені увагою і слухачі (а їх в Україні і поза межами нашої держави понад 500) Малої Академії Літератури і Журналістики. Для них створено сайт «МАЛіЖ», на який вони можуть самостійно виставляти дописи, виходить газета «Сузіря», а ще альманах «Рекітське Сузіря».  Саме в Рекітах на Закарпатті відбувається щорічний літературно-мистецький  маліжанський фестиваль-конкурс. Щойно у львівському видавництві «Кобзар» вийшла друком друга книга альманаху, яка налічує 218 сторінок.
Такого обємного, багатоілюстрованого, суто дитячого періодичного видання в Україні, мабуть, ще не було!

Трохи «сухої» статистики. Загалом на сторінках «Рекітського Сузір’я – 2015» виступило 107 авторів, які представили 300 творів поезії, прози, статті, есе, малюнки, художні фотографії; також подано офіційні документи МАЛіЖу, фото самих юних поетів, прозаїків, журналістів, художників. Дорослі автори здебільшого розповіли про принципи роботи Академії, її регіональних відділень, кущових осоредків, успіхи і досягнення маліжан, поділилися роздумами, спогадами від проведених фестивалів-конкурсів. Звісно, дитячій фантазії та художній уяві нема меж. Не можуть залишити байдужими їхні пошуки влучного слова, виражальних засобів, мистецькі думки… Над випуском працювали Василь Тарчинець (ректор МАЛіЖу, упорядник), Олександра Приставська, Ангеліна Оборіна, Наталія Кічун-Лемех, Ріта Довбуш, Мар’ян Тарчинець, із юних (слухачів Акадамії) – Ольга Бучек і Маркіян Лехман. Вони здійснювали комп’ютерний набір окремих текстів. Аби альманах вийшов друком, багато зусиль доклав літератор і видавець з Червонограда Ігор Дах.

У «Рекітського Сузіря -2015» доволі широка авторська географія – Львівщина, Тернопілля, Рівненщина, Закарпаття, Полтавщина, Одещина, США, Париж (Франція), Перемишль (Польща). Зворушливо читати вірші маліжан зі Сонячної Долини (Крим). Стало б гріхом не згадати їх поіменно: Ніна Острейко – вчитель та її вихованці Мери Агоронян, Анжела Умарова, Севіле Нусретова, Наіллє Абсаттарова, Вікторія Єпіхіна, Олена Улітіна, Дарина Капітонова, Еміне Муслімова. Всі твори написані українською. Бо Крим для них – український, і Україна – єдина!

На сторінках видання знайшлося місце і для доробків маліжан з Червонограда. Про роботу місцевого відділення (у квітні йому виповнилося лише два роки) розповіла його завідувач, член Української асоціації письменників Наталія Кічун-Лемех і подала низку власних віршів. Свої твори надрукували слухачі відділення Маркіян Лехман – три прозових етюди, Тетяна Коваль. Ольга Бучек, Олена Федюра і Дарина Пупко – добірки віршів. Крім того, у «Рекітському Сузір’ї» вміщено дві репродукції малюнків Тетяни Коваль. Юні червоноградські літератори торкаються найрізноманітніших тем. Уже самі назви творів говорять про це – «Божа Мати», «Щастя», «Калина», «І взявся нас Тарас будити…», «Україна – мати рідна», «Весна», «Хмаринка», «У місті знов вирує віче…», «Етюди про крилатих друзів»…

Альманах адресовано не тільки дітям, а й дорослим, тим, хто не байдужий до творчості підростаючого покоління.

Степан ГРИЦАЙ


************************************************************


НЕ СОРОМСЯ, ЩО ТИ ПРОБУЄШ ПИСАТИ

  Багато моїх ровесників пробують писати вірші, прозу, журналістські замітки, мають здібності до малювання, але бояться про це комусь зізнатися, соромляться:  «А що, як засміють?..». Я не раз розповідав своїм друзям про заняття у Червоноградському відділенні МАЛіЖу і про те, що тут не засміють, навпаки – підкажуть, допоможуть, відредагують текст, а згодом і сам буде редагувати «новачків». Є тут і багато можливостей надрукувати свої твори.  Бо той, хто пише, рано чи пізно схоче показати написане іншим: батькам, друзям, однокласникам, подати до шкільної газети. Можливо, я погано переконую, однак і вони даремно соромляться самих себе.

  Мистецтво, на мою думку, це – передусім людські задатки, здібності (що дано тобі природою, Богом), талант до малювання чи написання творів. Але твої задатки, здібності ніколи не переростуть у талант, коли ти не будеш працювати, і то наполегливо, коли не слухатимеш порад досвідченіших, однак слід також відстоювати, зберігати свою думку.

  Італійський художник Леонардо да Вінчі малював чудові картини, церковні фрески, був конструктором і тим проявляв свій талант. Завдяки творцям мистецтва у Європі почалася епоха Відродження, яку я дуже люблю. А почалася вона якраз на батьківщини Леонардо да Вінчі. Європа прославилась творами іспанського письменника Сервантеса, італійського поета Данте Алігєрі, сонетами і пєсами поета і драматурга Шекспіра. Можна називати безліч імен.

  Чимало письменників описувало у художніх творах історичні події. Це не «сухі» історичні факти, дати, імена. У них історія оживає, тому й цікаво читати такі твори. Наприклад, російський письменник Лев Толстой у романі «Війна і мир» яскраво висвітлив боротьбу народу проти наполеонівської армії. І це тільки один штрих роману.

  Й Україна подарувала прекрасних письменників. Українську літературу другої половини XX століття ми не можемо уявити без поезії Володимира Сосюри, Василя Симоненка, Ліни Костенко.

  Ми і тепер зачаровуємося творами Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки.

  Хочу сказати своїм ровесникам, якщо у вас є до чогось здібності, задатки, таланти, то проявляйте їх, не соромтесь. Але і наполегливо трудіться. І не важливо, чи станеш ти в майбутньому письменником, журналістом, головне, що ти працюєш з Рідним Словом, повсякчас пізнаєш його красу і багатство. А це в житті завжди знадобиться.

  Маркіян ЛЕХМАН.

  Учень 8-Б класу Червоноградської СШ №8, слухач МАЛіЖу

  
***********************************************************


МАЛІЖАНКА ОЛЯ БУЧЕК – НАЙРОЗУМНІША ДИТИНА!


Оля Бучек – учениця 6-Б класу Червоноградської ЗШ №1, слухач Малої Академії Літератури і Журналістики здобула чергове визнання. Вона стала лауреатом Всеукраїнської дитячої премії «Диво-Дитина, 2015» і ввійшла в десятку найрозумніших дітей України!

Молодець! Вітаємо!

  
 **********************************************************


ДОРОГІ МАТЕРІ!


Вітаємо Вас з прекрасним святом – Днем Матері, яке ми щорічно відзначаємо у другу неділю травня. МАМА! Це – найдорожче слово!


Бажаєм щастя Вам людського,
Здоров
я зичимо міцного!
Хай доля добра і ясна
Несе Вам радощі з собою,
Хай Вам всміхається весна
З її одвічною красою!


Червоноградські  МАЛіЖани




 **********************************************************


НАД УКРАЇНОЮ СЛАВЕНЬ ГУЛЯЄ

I.

Незламний дух мого народу
Вселився і в моїй душі.
Я йду в колоні за свободу,
Про волю я пишу вірші.

Приспів:

Заповнили Майдани люди.
О, як палають їх серця!
Їм Славень* душу не остудить,
Додасть лиш духу від Отця.

II. 

Нам не страшний вже ворог лютий.
Народ кайдани розірвав.
Вкраїнський Славень незабутній
Майдан над світом заспівав.


Олена ФЕДЮРА.
Учениця Червоноградської гімназії, слухач МАЛіЖу.


*Славень – Гімн держави.


***

Я прийду в садочок
Квітів назбирати,
Щоб букет найкращий
Мамі дарувати.
З думкою тією
Квіти я зриваю.
Як Божі привіти,
У букет збираю.


Дарина ПУПКО.
Учениця Червоноградської школи №9, слухач МАЛіЖу.


 
********************************************************





Береза


Весняний ранок на дворі

Беріз  осяяних в вогні

Є не одна, є сто і більше

І все таки з них кожна - інша.



***

В лісі пролісок цвіте.

Небо  синьо-голубе

Усміхається мені,

Так же щиро, як весні!



Кактус


В мальованім горщику

Кактус  зростав

І голками гострими

Він хизував.



Сміявся до сонечка,

Хмарку вітав.

Із свого віконечка

Світ споглядав.



Для нас із сестричкою

Кактус зацвів

Рожевою квіткою

Райських лугів.




 

***

День за днем,а рік за роком.

Нікому час не перегнать,

Та, коли сумуєш дуже,

Потрібно  трішки зачекать.



Тому що, друже мій,авжеж

Добро і зло не має меж…



Садочок



Є садочок не простенький,

Він є красивий, цікавенький.

В ньому квіти виростають

Про квіти ці вірші складають.

Там гладіолуси, троянди,

Такі там лілії є гарні!

Ще є нарциси і тюльпани,

Жоржини також не погані.

Люблю на квіти споглядати,

Тому,що в нас їх так багато.



 Бабуся



Бабусю,  моя  дорогенька,

До тебе тулиться серденько.

За те що вмієш пригорнути,

На добрі справи надихнути:

У квітничку полити квіти ,

За друзів щиро порадіти,

Найменшій помогти сестриці

погладить спинку нашій киці.



***

Куди ховається сонце ?

Можливо під моє віконце ,

Чи за хмаркою одною

Щоб не була та сумною .



На Великдень


Писанку пишу  барвисту , прекрасну .

Зверху на писанці - сонечко ясне.

Пташки під сонечком дружньо літають ,

Діток маленьких вони  звеселяють.

…Дітки присіли  гуртом на травичку.

Веснянки співають ,щасливі в них личка .



Пасха


Пасха , Пасха , яке свято !

Всі радіють навкруги.

Мене нині мама й тато

Поведуть в дзвінкі луги .

Там , де в жайворонок в небі

Миє крила молоді .

Він співає пісню неба

У глибокій ширині .


Мама


Мамині очі – сонечко  в небі ,

Невтомнії руки у літнії дні .

Її ласка для мене в потребі ,

Матусю я низько вклоняюсь тобі .


Кошеня


Мале кошенятко

Спатки хотіло,

Мале кошенятко

У ліжку тремтіло.

Сон його лагідно

Ковдрою вкрив ,

І тихо на вушко

про щось шепотів .


Сонце


На дворі весело сонце сяє ,

Радісно я сонце зустрічаю .

Бо воно одне лише на світі ,

І чого ж його б нам не любити .



***

В моїй казці песик й котик

Діткам віршики складають ,

А мені до  снів солодких

Колисаночку співають…



 Вірші Дарини Пупко



Весна

Капа тихо із стріхи

Розтоплений сніжок,

Танцює в селі втіха,

Як сміх малих діток.



Помалу вже тепліє.

Весна прийшла до нас!

Збуваються всі мрії

У цей прекрасний час.



Лунає материнська

Весняночка в лугах.

І на лиці усмішка,

Мов мак малий в ланах.





Федюри Олени

Учениці Червоноградської гімназії



 
*********************************************************


Побачила світ друга книга МАЛіЖ.


Поява у великому книжковому вирі нової книги - завжди велике свято. А тим більше - колективної з вибраними творами юних літераторів і журналістів, митців фото і малюнку, слухачів Малої Академії літератури і журналістики.
Більше півроку продовжувалась робота над книгою "Рекітське сузір'я". Чималих зусиль доклали до цього головний редактор, автор та упорядник - Василь Тарчинець, керівник дизайну, редактор відділу прози Олександра Приставська, редактор відділу поезії Ангеліна Оборіна, редактор відділу журналістики Наталія Кічун-Лемех, технічно-творчі фахівці Ріта Довбуш, Маркіян Лехман, Оля Бучек, Мар'ян Тарчинець. Щиро дякуємо усім за доброчинну творчу працю!

Значимості нововиданню додає і той факт, що воно вийшло у видавництві "Кобзар". Кожен автор разом з книгою отримає Диплом-сертифікат, яким засвідчується про те, що він є автором власних творів, які ввійшли до другої книги "Рекітське сузір'я". Щоправда, за браком коштів, нова книга маліжан вийшла невеликим тиражем. Для більш широкого охоплення читачів нове видання планується розташувати в  електронному варіанті на маліжанському веб-порталі.

Незабаром у всіх відділеннях МАЛіЖ відбудуться публічні презентації другої книги "Рекітське сузір'я".

Щиро Ваш Штурман.

 
*********************************************************


У РАДІОЕФІРІ – МАЛіЖ


Червоноградська міська радіостудія «Новий Двір» залюбки надає свій ефірний час місцевим юним авторам. Нещодавно в гостях  студії побувала десятикласниця Червоноградської спеціалізованої школи №8, заступник керівника міського відділення МАЛіЖу Тетяна Коваль.

Вона прочитала слухачам міського радіо новелу «Симфонія дощу» і низку віршів. Крім того, журналісти підготували з Тетяною  цікаве інтерв’ю, у якому учениця розповіла про свої вподобання, і не тільки літературні, «секрети» творчості (а почала писати юна авторка ще у третьому класі), захоплення малюванням, роботу МАЛіЖу.

Погодьтесь, такі радіопередачі тільки стимулюють юнь до писання.

(Прес-служба Червоноградського відділення МАЛіЖ)


*********************************************************


АНГЕЛИ-ОХОРОНЦІ

…На щастя, до нашого Прибузького краю, до Галичини війна не дісталася. Але її відлуння, постріли, вибухи снарядів чуємо і тут, у Червонограді,  тож і ми сповнюємось печаллю, скорботою…

Щоразу, ідучи на заняття в музичну школу, чи повертаючись із занять, проходжу повз Народний дім, на фасаді якого –  стела пам'яті Небесної сотні і полеглим бійцям, учасникам АТО, червоноградцям.

Тут завжди квіти, горять лампадки…

Зупиняюся, молюся, читаю «Отче наш» і «Богородице Діво»…

Давно вкарбувалися в пам'ять імена учасників АТО – Дан Колісник, Руслан Жилін, Юрій Білик, Андрій Атаманчук, Євген Кутний.

…Не хочу, щоб і далі гинули українські патріоти; молю Бога, щоб стела не поповнювалася новими іменами та фото полеглих на полі брані…

Вкотре вдивляюся в їхні обличчя, і складається враження, що десь цих людей я вже бачив. Може й  випадково зустрічалися в місті, проходячи один повз одного і, звісно, один на одного не звертали уваги…

Тепер їхні обличчя зринають у пам'яті…

Кажуть: «Якщо дитина порізала пальчик, то в мами серце болить».  А що вже говорити, коли матері доводиться хоронити сина…

Але ті матері таки щасливі в Бога і в людей, хоч смуток зі серця не забереш. Однак їхні сини загинули, захищаючи Україну від ворога-супостата, захищаючи їх, матерів, захищаючи нас, дітей та підлітків.  Вони віддали своє життя з  надією, що над нашим краєм, над усією Україною буде мирне небо.

Вони – наші Герої!

Впевнений, і знаю це з відвідин церковних Богослужінь, із занять у катехитичній школі, що таких ратних воїнів, які пожертвували собою заради інших, заради рідної землі, з честю її захищали, Господь забирає до Себе!

Вони – праведники! А скільки вже їх по всій Україні?!.

Вони – наші Ангели-Охоронці і на Небі, і на землі.
Маркіян ЛЕХМАН

Учень  8-Б класу Червоноградської СШ №8, слухач МАЛіЖу.
 


***********************************************************

НАГОРОДИ ЮНИМ АВТОРАМ З ЧЕРВОНОГРАДА

Перед Великоднем приємне інтернет-повідомлення отримали слухачі Червоноградського відділення Малої Академії Літератури і Журналістики Ольга Бучек і Маркіян Лехман. За численні цікаві та змістовні публікації на порталі МАЛіЖ вони нагороджені медалями «AKTIV».  Їхні прізвища внесено до нагородного списку сайту SEMPER PRIOR.

Прес-служба Червоноградського відділення МАЛіЖ.


***********************************************************


НА ВЕЛИКДЕНЬ


Писанку пишу барвисту, прекрасну.
Зверху на писанці – сонечко ясне.
Пташки під сонечком дружньо літають,
Діток маленьких вони звеселяють.
…Діти присіли гуртом на травичку,
Веснянки співають. Щасливі в них личка.
Дарина ПУПКО.
Учениця Червоноградської школи №9, слухач МАЛіЖу


**********************************************************


ЗІ СВЯТОМ ВЕЛИКОДНЯ!


Вітаємо читачів сайту з найвеличнішим святом, святом радості й надії – з Великоднем,  Вескресінням Христовим!

ХРИСТОС ВОСКРЕС! ВОІСТИНУ ВОСКРЕС!
Весна розквітла, наче казка,
І сяє сонцем височінь небес.
Вітаємо зі світлим святом Пасхи!
ХРИСТОС ВОСКРЕС! ВОІСТИНУ ВОСКРЕС!

   

 Червоноградські МАЛіЖани


 **********************************************************


ПРОЙТИ ДОРОГОЮ ІСУСА

Великий піст у душі кожного християнина повинен бути сповнений роздумами про Ісуса, Його шлях на Голгофу, муки та терпіння, смерть, яку Він прийняв на хресті заради спасіння людства.

Добрим нагадуванням про те є Хресна Дорога. Багато років поспіль, напередодні Великодня, вона проходить вулицями Червонограда (цього року – 29 березня), «стартуючи» від Кристинопільського монастиря отців-василіян; там і завершується хода.

Під молитви і страстні пісні люди подолали майже вісім кілометрів. На кожній з чотирнадцяти стацій піша хода зупинялася і після відправи звучали повчальні проповіді священиків церков міста і василіянського монастиря. Духовні отці, як і миряни, представляли всі конфесії: греко-католицьку, православні, римо-католицьку. Великий, важкий хрест почергово несли дорослі і діти-школярі, студенти. Участь у такій ході очищає душі людей, відганяє погані думки, злі помисли, всіх єднає.

На завершення Хресної Дороги настоятель монастиря, отець-ігумен Ігнатій Москалюк поблагословив усіх її учасників.

Маркіян ЛЕХМАН.

Учень Червоноградської СШ №8, слухач МАЛіЖу.


 
*********************************************************


ЛІТЕРАТУРНА ЗУСТРІЧ МАЛІЖАН


До учнів-старшокласників Червоноградської школи-ліцею №1 завітали маліжани: керівник місцевого відділення Малої Академії Літератури і Журналістики, поетеса Наталія Кічун-Лемех, письменник і вилавець Ігор Дах та слухачі МАЛіЖу Тетяна Коваль й Ольга Бучек (Ольга – якраз навчається у школі-ліцеї).

Захід був приурочений Міжнародному дню поезії. Тож не обійшлося без віршів, розмов про поезію.

Такі літературні зустрічі вже стали традиційними для вихованців Червоноградського відділення МАЛіЖу. Юні автори охоче пропонують свої твори ровесникам, спілкуються з ними, черпають нові теми та ідеї.

Тарас ЛЕХМАН, журналіст. м. Червоноград


********************************************************


«НЕХАЙ СЛОВО ЗАПАЛЮЄ СВІЧІ…»


Доволі цікаво відзначили Міжнародний день поезії учні 6-Б класу (класний керівник – Тетяна Володимирівна Муж) Червоноградської спеціалізованої школи №8. А саме – запросили в гості місцеву поетесу, члена Української асоціації письменників Ольгу Голузинець і разом провели творчу зустріч «Нехай слово запалює свічі…».

Вона добре знана у Червонограді (і не тільки) автор, має у творчому доробку чотири збірки, три з яких адресовані дітям, також пише музику до своїх поезій, часто зустрічається зі школярами.

Ольга Голузинець читала вірші, виконувала з учнями власні пісні (ті заздалегідь їх розучили), слухала свою поезію, декламовану шестикласниками.

На фото: поетеса Ольга Голузинець.

(Прес-служба Червоноградського відділення МАЛіЖ)


 
*********************************************************


МОЛИТВА НАС ОБЕРІГАЄ!

У Червоноградській спеціалізованій школі №8 відбувся тиждень молитви. Його проводив священик УГКЦ Св. Йосафата о. Мирослав Банах. Такі духовні заходи особливо важливі у часи Великого посту.

Учні і вчителі разом молилися за мир і спокій в Україні, добро і злагоду у світі, за батьків, успішне навчання.

Маркіян ЛЕХМАН.

Слухач Червоноградського відділення МАЛіЖ



********************************************************


У СВІТІ ДОБРОЇ КАЗКИ

Казка – це той і народний, і літературний жанр, який завжди матиме успіх у малечі. А що вже говорити про казки, написані досвідченим автором, що добре знає дитячу психологію.

До таких належить письменник і видавець з Червонограда, куратор міського відділення Малої Академії Літератури і Журналістики Ігор Дах. Він щойно видав збірочку «Дідусеві казочки» (Червоноград: Додаток до газети «Літературний Червоноград», 2015- - 28 с.), у якій надруковано три прозових авторських твори – «Свята пташина», «На полянці лісовій» та «У Білочки – іменини».

Щоправда, «Дідусеві казочки» Ігоря Даха (а він – дідусь, чим і пишається!) – не нове з написаного автором. Свого часу ці твори були надруковані на сторінках періодики, в інших збірках письменника , а казочка «У Білочки – іменини» навіть вийшла окремою книжечкою з прекрасними ілюстраціями Марії Деленко, не раз звучала в ефірі Львівського обласного радіо. Однак це аж ніяк не розчарує шанувальників цього жанру. Потреба у перевиданні «Дідусевих казочок» - веління часу, вважайте, що вона продиктована попитом юного читача. Погодьтесь, приємно, коли дитяча душа прагне Рідного Слова, Доброї Казки!

Тарас ЛЕХМАН, журналіст





 *********************************************************


ПЕРШИЙ ВІРШ – НЕБЕСНІЙ СОТНІ

Червоноградська міська бібліотека для дітей за сприяння Центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді оголошує прийом творів на XVIII конкурс «МІЙ ПЕРШИЙ ВІРШ». Цього разу він присвячується пам'яті героїв Небесної сотні.

Умови конкурсу: вірші повинні бути написані особисто учасником; кількість представлених творів – не менше трьох (один вірш – обовязково  патріотичної тематики; два – довільної тематики, за вибором конкурсанта).   
Вік учасників: 8-12 років (молодша група), 13-16 років (старша група).


Кінцевий термін подання робіт – 1 травня 2015 року.


Заявки приймаються за адресою:

м. Червоноград, вул. Шептицького, 1

МІСЬКА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ

Тел.: (249) 2-10-90

Додаткова інформація - на блозі «Бібліотека на всі 100%».


Зичимо юним авторам творчих успіхів!


 
*********************************************************


ДОПОМОГТИ ЮНИМ ТАЛАНТАМ
(З досвіду роботи Червоноградської міської бібліотеки для дітей)

«Посередність сама пробється. Потрібно допомагати талантам». Ці слова вже давно стали крилатими. Тож робота бібліотечного працівника з дитиною-читачем полягає не тільки в тому, щоб забезпечити оперативне та якісне обслуговування (видача книг, періодики, доступ до Інтернету, роздрук матеріалів, ознайомлення з новими надходженнями тощо), а й розкрити його душу, світ уподобань, зацікавлень, зрештою, підтримати пориви до творчості, заохотити прагнення писати, малювати, декламувати… Адже, попри вроджені природні задатки, формування творчої особистості починається саме з дитинства. Виникає непоборне бажання представити створене тобою на суд інших. Хай ці твори ще не вельми досконалі, тим паче – далекі від ідеалу, однак головне (звертаємось до дорослих!) не погасити цю іскринку, допомогти їй спалахнути полумям у серці, запалити інших.

У цій сфері Червоноградська міська бібліотека для дітей має чималий довід. Форм і методів виявити юні таланти існує безліч. Насамперед – довірлива розмова з дитиною-читачем, коли бібліотечний працівник щиро, непідкупно цікавиться його сприйняттям та оцінкою тих чи інших подій, явищ, ідеями, світом захоплень, мріями, входить у довіру (в доброму розумінні слова). Тільки так можна виявити юних поетів, прозаїків, журналістів, художників, музикантів. Можливо, хтось з них уже має перші публікації, виставки малюнків у школі тощо. Тож дайте належну оцінку і спонукайте далі творити. Не зайвим буде і співпраця з батьками, педагогами.

Однією з найефективніших форм, аби розкрити юне обдарування, - залучити його до участі в конкурсах, де можна почути пораду досвідчених авторів, митців. І мова не стільки про те, щоб дитина виступила, здобула призове місце, а, насамперед, збагатилася корисною інформацією, яка допоможе у майбутньому для творчого зростання.

Справжнім брендом нашої бібліотеки став щорічний загальноміський поетичний конкурс «Мій перший вірш». Таких відбулося вже 16.

Його учасники заздалегідь подають по три вірші. А в саме свято, воно приурочується Всесвітньому Дню захисту дітей, виступають зі своїми творами перед ровесниками та компетентним журі, до складу якого залучають місцевих літераторів, бібліотечних працівників, викладачів вищих навчальних закладів. Так, наприклад, членами журі були голова літоб’єднання ім. Василя Бобинського, викладач Червоноградського гірничо-економічного коледжу Михайло Репецький, члени НСПУ Марія Мохналь, Оксана Карнага, члени Української асоціації письменників Людмила Ржегак, Ольга Голузинець, Мар’яна Правдолюбенко, викладач кафедри гуманітарних дисциплін Львівського інституту Міжрегіональної Академії управління персоналом, журналіст Тарас Лехман,  директор Червоноградської централізованої бібліотечної системи Надія Покотило та інші.

Учасників конкурсу розподіляють на дві вікових групи: старшу і молодшу. Заслуховують кожного, опісля визначають призові місця. На щастя, знаходяться спонсори з числа депутатів, місцевих підприємців, представників громадських організацій. Тож школярі не залишаються без цінних подарунків (і не тільки переможці). Все ж найдорожчим подарунком стає  однойменна збірочка «Мій перший вірш», у якій друкуємо по одному твору кожного учасника. Для більшості з них це – перша публікація. Погодьтесь, важливий стимул!

До речі, охочими взяти участь у конкурсі (а дехто робить це регулярно, навіть через кілька років переходить з молодшої вікової групи у старшу) є не лише учні зі шкіл Червонограда, а й з навколишніх міст та сіл Сокальського і Радехівського районів. Таке ми завжди радо вітаємо. Тож конкурс давно набув статусу кущового. На одному з них число учасників сягло 60 осіб! А в середньому бере участь 15-20 авторів.

Багато вчорашніх конкурсантів уже стали дипломованими філологами, журналістами. Зовсім юні займаються у Червоноградському відділенні Малої Академії Літератури і Журналістики (МАЛіЖ), регулярно виступають у пресі, мають перші видані збірочки, головне – працюють з рідним словом.

«Моїм першим віршем» конкурсні заходи бібліотеки не обмежуються. Тільки за останніх два роки ми провели літературно-мистецькі конкурси «Я живу у місті, у Червонограді», «Ми матір називаємо святою», гру-подорож «Пізнай себе у квітці». А що вже говорити про читацькі конференції, на яких юнь також має можливість продемонструвати свої здібності, зокрема щодо аналітичного аналізу літературного тексту.

Ще один напрямок роботи – краєзнавчі читачння «Про людей хороших, наших земляків». Юні читачі стали учасниками історичного екскурсу «Преподобна Йосафата Гордашевська», мистецької години «Неперевершений майстер-писанкар Тарас Городецький», музичного диліжансу «Еріка – співачка Прибузького краю».

Не менш цікавими і змістовними є літературні зустрічі з місцевими авторами, під час яких відбувається безпосереднє, так би мовити «живе» спілкування, презентації їхніх творчих доробків. Серед частих гостей – Ігор Дах.

Стало доречним проведення у бібліотеці літературно-музичного свята «Зустріч з поезією і піснею», приуроченого 5-річчю літературно-мистецького обєднання «Третій горизонт». Ця творча спільнота – давно наш партнер, маємо багато цікавих напрацювань у сфері співпраці. Завдяки «Третьому горизонту» на базі бібліотеки відбувся IV Всеукраїнський літературний конкурс ім. Володимира Дроцика, де також представили свої твори (і не залишилися без нагород!) «молоде крило» - наші читачі.

Ті, хто пробує себе в прозі, поезії, журналістиці, мають можливість друкуватися у червоноградських літературних виданнях «Ліхтарик» (дитячий альманах), «Третій горизонт», «Літературний Червоноград», «МІСЦЕВИЙ ЧАСопис».

Приємно, що в нашій бібліотеці функціонує творча лабораторія для відділення МАЛіЖу. Не кожне місто може похизуватися такими успіхами юних авторів, яких досягли червоноградські маліжани. Мова, передусім, про перемоги в численних конкурсах. Слухачі відділення мають у нас вільний доступ до Інтернету (для них відведено окремі години). На Інтернет-блозі міської бібліотеки для дітей маліжани ведуть свою окрему сторінку. Можете вважати її Інтернет-газетою. Самі ж пишуть, редагують матеріали, виставляють на сайт. Допомагають їм, «керують» творчим процесом завідувач Червоноградським відділенням МАЛіЖу, член УАП Наталія Кічун-Лемех (свого часу вона розкрила себе на конкурсі «Мій перший вірш»; тепер має у творчому доробку численні публікації, видану збірку поезій), письменник, видавець Ігор Дах, бібліотекар I категорії Світлана Мазур. У читальній залі маліжани також організували свій фотовиставковий куточок.

Тут відбулася церемонія прийняття юних обдарувань у члени МАЛіЖ. До них завітали гості зі Львова – ректор Академії Василь Тарчинець, проректор Ангеліна Оборіна, заступник головного редактора газети «Сузіря»  Ольга Царицанська. Обряд посвяти здійснив і благословив дітей та педагогів, бібліотечних працівників о. Йосиф Холод з Кристинопільського монстиря отців-василіян.

Такі організаційні заходи, методи роботи неабияк стимулюють юних обдарувань до активної творчості. Отож – підростає гідна зміна літературної еліти України!

Надія ДУДА,
заступник директора по роботі з дітьми Червоноградської централізованої бібліотечної системи.



  
***********************************************************


НА КРИЛАХ ТВОРЧОСТІ
 


Чергова літературна зустріч «Дивовожний вогник слова», а такі організовує Червоноградська дитяча бібліотека-філія №9 (Народний дім), відбулася за участю поета-шахтаря, прозаїка, видавця Ігоря Даха. Тут зібралися найактивніші юні читачі, небайдужі до рідного слова. 
Гостя представила завідувач бібліотекою-філією Ірина Суворова. Але він завітав не сам, а зі слухачами Червоноградського відділення Малої Академії Літератури і Журналістики Тетяною Коваль (школа №8) та Ольгою Бучек (школа №1). Тому, аби повести щиру, відверту, навіть довірливу розмову з аудиторією (так і сталося!), запропонував першими виступити юним авторам.

Тетяна Коваль прочитала прозовий твір «Симфонія дощу». Це – сповнена щему розповідь про дитячий біль від втрати батьків. «На щастя, не автором», - з полегшенням зітхнули присутні, коли дізналися правду. Тетяна намагалася «пірнути» в душу ровесниці, якби, не дай Боже, її спіткало таке лихо, та ще й сама важко захворіла, розуміє, що і до неї наближається смерть.  Авторським чутливим сприйняттям світу, глибокою духовністю (є тут посилання на Новий Завіт), добрим володінням слова Тетяні вдалося переконливо відтворити настрої героїні. Можемо цей твір віднести до категорії «дитячої психологічної прози».

- Оповідання навіть не за віком! – така схвальна репліка прозвучала з уст присутніх. (Тетяна – лише десятикласниця).

Опісля під оплески звучали авторські пісні й вірші Ольги Бучек. Так, вона творить музику, пише поезії, виступає у пресі, як юний журналіст.

- Олю, чому ти надаєш перевагу?.. – запитали слухачі.

Риторично, але відверто відповіла:

- Це залежить від настрою і чого душа прагне.  Важко визначитися, але подобається все.

Додамо: подобається творити, летіти на крилах творчості.

Далі взяв слово Ігор Дах. Читав свої вірші, присвячені Україні, сучасним подіям (вони написані по «гарячих слідах»). Деякі з них ще ніхто не читав і не чув, окрім цієї аудиторії. Звучали й поезії, створені понад  десяток років тому, але вони актуальні й тепер. Недарма кажуть, що поет – це пророк. (Справжній Поет!). У перервах його виступів знову брали слово червоноградські маліжани.

Оскільки у бібліотеці зібрався дитячий читацький контингент, то Ігор Дах подарував «порцію» поетичних веселинок, адресованих саме дітям, але не позбавлених повчань, глибокої моралі. Спасибі й працівникам бібліотеки, які підготували виставку його книг (творчий доробок літератора становить понад 30 видань) «Зачарований красою слова».

Під завершення зустрічі посипався шквал запитань. Вони стосувалися і творчої біографії, і особистого життя (ледь чи не до інтимності, але сприйміть так, як є), і як писати вірші, що робити для того, аби стати поетом, журналістом, як вступити до МАЛіЖу тощо. Найприємніше те, що розмова вийшла цікаво, корисною і для читачів, і для авторів.

Найактивніші читачі бібліотеки отримали книги з автографами Ігоря Даха. А в них сказано все…

Тарас ЛЕХМАН, журналіст, м. Червоноград

  

**********************************************************


ПРО УСПІХИ МАЛІЖАН

У квітні виповниться два роки, як у Червонограді почало діяти відділення Малої Академії літератури і журналістики.

Про успіхи, досягнення цієї творчої спільноти дітей, і не тільки на літературній та журналістській ниві, а й у корисних громадських справах, розповів Червоноградській міській радіостудії «Новий Двір» колишній керівник відділення, ініціатор його створення Ігор Дах. Тепер осередок червоноградських маліжан очолює Наталія Кічун-Лемех. Однак активна співпраця з письменником і видавцем Ігорем Дахом не припиняється.

До речі, випуски (попередні, архівні) радіостудії, які транслюються по проводовій мережі мовлення, віднедавна можна слухати в Інтернеті у зручний для себе час. Достатньо «ВКонтакте» набрати: Радіо Новий Двір. Радіожурналісти Петро Корчук і Павло Кінах завжди охоче надають ефір дітям.

Тарас ЛЕХМАН, журналіст



*********************************************************

УСЕ В ЖИТТІ ПОЧИНАЄТЬСЯ ВПЕРШЕ!

З великим задоволенням пишу про одного з наймолодших літераторів Червонограда – Маркіяна Лехмана і вітаю з виходом першої збірочки «Люблю все живе!»  (Червоноград: Додаток до газети «Літературний Червоноград», 2015 – 24 с.).
 Писати і друкуватися він почав ще з 4-го класу – замітки на шкільні та духовні теми, прозові етюди про природу. Його публікації (а їх вже – понад 80!) зявлялися у місцевих,  обласних, всеукраїнських часописах, в інтернет-виданнях. Мріє стати військовим журналістом.
Життєрадісний і доброзичливий, жвавий і скромний, гарний личком і душею юнак вступає на стежку творчого життя. І радісно, коли бачиш, як на твоїх очах дозріває юне обдарування. Не дивно, коли дитина любить природу – ліс і гори, півника і котика… Та дуже приємно, коли вона хоче про це розповісти, написати. Від переповнення серця народжуються слова і музика. Схвально, коли в юному віці душа відчуває красу і силу слова, тягнеться до нього. А значить, що свідомо шліфує його, збагачує таким чином свої знання, світ уявлень і почуттів.
Маркіян Лехман цікавиться усім, що його оточує. Любить подорожувати і пізнавати нові місця, спостерігати за життям тварин і птахів, любить ліс і гори, рідну річку Західний Буг, де частенько рибалить, і просторі луки, любить землю України…  Він навчається у восьмому класі Червоноградської спеціалізованої школи №8, відвідує заняття у школі мистецтв (акордеон) і в катехитичній школі при церкві Св. Йосафата. Торік став членом Малої Академії літератури і журналістики, що неабияк сприяє йому для реалізації творчості. Не раз брав активну участь у літературних заходах Червоноградського літобєднання «Третій горизонт».
За вихід друком першої прозової збірочки «Люблю все живе!» юний автор щиро завдячує Ігорю Даху, письменнику, видавцю, редактору газети «Літературний Червоноград»; Василю Тарчинцю, ректору МАЛіЖу, колишньому військовому журналісту, керівнику цього видавничого проекту.
Основу збірочки становлять прозові замальовки, побудовані на пізнанні довкілля. Цей світ через спостережливе око додає хлопцеві глибоких знань з життя Божої природи. Він не тільки цікаво й невимушено ділиться з читачем  розповідями про красу нашої Української Землі, але і вчить нас любити її, оберігати.  Більшість етюдів, що ввійшли до збірочки, Маркіян Лехман свого часу надрукував у періодичних виданнях «Літературний Червоноград», «Ліхтарик», «Третій горизонт», «МІСЦЕВИЙ ЧАСопис» (м. Червоноград), «Соснівка і ми» (м. Соснівка), «Місіонар», «Місіонарчик», «Світ Дитини» (м. Львів), «Журавлик» (м. Харків), на сайті МАЛіЖу та в Новому українському порталі.
Божа іскринка – зернятко таланту впало на благодатний грунт, який зійде, я вірю, повноцінним колоском, чого йому щиро бажаю!

Людмила РЖЕГАК.
Член Української асоціації письменників


*********************************************************** 

ВОЛОДИМИР ДРОЦИК ЗНОВУ СКЛИКАЄ ДРУЗІВ!


Стартує V Всеукраїнський літературний конкурс ім. Володимира Дроцика.

Цього разу до участі запрошуються автори книг у номінаціях: поезія, проза, дитяча книга, краєзнавство; колективні видання (альманахи). Авторська книга від 2012 року видання подається чи надсилається автором (вік не обмежений) у трьох примірниках. Неодмінно додається супровідний лист, у якому слід вказати адресу і контактний номер телефону. Книги, альманахи надсилати  за адресою:

Міська бібліотека для дітей
вул. Шептицького, 1
м. Червоноград
Львівська область
80103

Бібліотека працює щодня (крім суботи й останнього дня місяця) з 10.00 до 18.00.

Видання приймаються до 30 червня 2015 р

Поет-шахтар, журналіст Володимир Дроцик (1940-1993 рр.), пам'яті якого проводиться конкурс, чекає на Ваші твори!


Тарас ЛЕХМАН.
Прес-секретар Ради Всеукраїнського літературного конкурсу ім. Володимира Дроцика.


 
*********************************************************


ЧЕРВОНОГРАДСЬКІ МАЛІЖАНИ ЗВІТУВАЛИ В УАП

Нещодавно спілчани Червоноградського відділення Малої Академії літератури і журналістики звітували з творчими доробками в Українській асоціації письменників Західного регіону, у м. Львові. Відкрила цей захід голова письменницької організації Елла Красноступ.

Керівник Червоноградського відділення МАЛіЖу Наталія Кічун-Лемех розповіла про його діяльність, перспективи, учасників звіту. Зокрема, у квітні 2015-го відділенню виповниться лише… два роки. А скільки зроблено й досягнуто за цей час! Спілчани завоювали понад 30 літературних нагород, виходить друком маліжанський журнал «Ліхтарик», який отримав високу оцінку читачів і схвальні відгуки в пресі. Свої твори діти друкують у виданнях «Літературний Червоноград», «Новини Прибужжя», «Третій горизонт», «МІСЦЕВИЙ ЧАСопис», на сайті МАЛіЖу.  Відкрито маліжанський осередок при місцевій ЗШ №9, де куратором – вчитель Надія Голько. П’ятеро слухачів Академії  видали перші збірочки. Крім того, мають нагороди з різноманітних  творчих конкурсів, шкільних предметних олімпіад, грамоти-подяки від ЗМІ за активну співпрацю. А ще успішно займаються в інших гуртках і студіях.

Ними проведено сім зустрічей з читачами бібліотек, школярами, виступали вони й у письменницьких колах.

Червоноградські маліжани також займаються корисними громадськими справами – висадили калинову алею у рідному Червонограді, посадили калинові кущі біля пам'ятного Хреста на Вічевій площі міста та біля пам'ятника Тарасові Шевченку. (Всього – 63 кущики; доглядають за ними).

Далі взяли слово юні автори Тетяна Коваль, Оля Бучек, Маркіян Лехман, Олена Федюра і Дарина Пупко. Свої вірші та прозу вони присвятили порам року, шахтарському Червонограду, Тарасові Шевченку, МАЛіЖу, багато рядків написали з глибокою вірою у щасливе майбутнє України. Також представили невеличку концертну програму, де звучали авторські пісні Олі Бучек.

Члени УАП сприйняли виступи дітей на «браво!». Схвальні відгуки прозвучали з уст письменників Ліліани Косановської, Романії Данилюк, Сергія Гейшева, Йосипа Палятинського, Юрія Синевіра, Елли Красноступ та інших літераторів. Юні таланти отримали від них теплі автографи.

Як подяку і шану (це – без перебільшення!) голова УАП Західного регіону Елла Красноступ вручила червоноградським маліжанам подарунки – книги та літературні журнали.

Тарас ЛЕХМАН, м. Червоноград



На фото:  слухачі Червоноградського відділення МАЛіЖу біля пам'ятника Тарасові Шевченку у Львові; під час виступу.



 
********************************************************


ЗНАЙ НАШИХ!


Червоноградська міська газета «Новини Прибужжя» нещодавно надрукувала доволі об’ємну зарисовку «…І дай нам духу, дай нам сили, Бути незламними, як ти…», у якій ідеться про ученицю-шестикласницю місцевої загальноосвітньої школи №1, слухачку Червоноградського відділення МАЛіЖу Олю Бучек. (Заголовок до газетної публікації взято з її вірша, присвяченого Тарасові Шевченку).
Журналіст Марія Кречківська детально розповіла про світ уподобань та захоплень юного таланту, її успіхи та здобутки у навчанні. Ось лише невеличкий перелік: Оля Бучек – переможець, призер різних етапів мовних конкурсів ім. Тараса Шевченка (III місце на Всеукраїнському рівні) й ім. Петра Яцика, переможниця міських літературних конкурсів «Мій перший вірш», «Ми маму називаємо святою», учасниця маліжанського «Рекітського сузір’я, 2013 – 2014» (тут також здобувала призові місця), переможниця міських олімпіад з різних шкільних дисциплін; відвідує музичну студію «Реверанс» і сама пише музику на власні вірші,  займається танцями у клубі «Медея», співає у дитячому церковному хорі… А ще вона – наймолодша авторка у Червонограді, видала першу збірку віршів «Моя весна», має публікації у періодиці, в інтернет-виданнях.

Та своїми успіхами Оля Бучек насамперед завдячує батькам, педагогам, керівникам студій і гуртків (зокрема, Червоноградського відділення МАЛіЖу Ігорю Даху).

«Новини Прибужжя» також надрукували добірку віршів юної авторки.


Тарас ЛЕХМАН, журналіст
м. Червоноград

  

***********************************************************

Рости, калино!
  Калина – символ України. Вона є оберегом нашого народу. Калина символізує дівочу вроду, кохання, вірність.
  Кожен щирий українець вшановує пам'ять загиблих воїнів АТО.
МАЛІЖани України беруть участь в акції «МАЛІЖанин, посади калину».





 Члени Червоноградського відділення МАЛІЖу теж активно висаджують калину по різних куточках мальовничого шахтарського міста. Нами закладений парк присвяченій героям Небесної Сотні, висаджено сто шістнадцять саджанців. В листопаді Маліжани  висадили шістдесят три кущики калини. Заклали  алею в пам'ять полеглим воїнам АТО біля Богородиці у міському парку та пам’ятника Т.Г.Шевченку.



  Я щодня ревно молюся Богу за наших мужніх захисників, і тому теж долучилася до цієї акції.  Нещодавно,  шкільне подвір’я моєї рідної школи №1, прикрасила  калина зі срібної землі першого президента Закарпатської  України, героя України  Августина Волошина. Її я висадила разом із своїми батьками, друзями, керівником Червоноградського відділення МАЛІЖ  Н. Кічун, бібліотекарем школи Г. Олійник.
  Рости, калино, на славу неньці – Україні!

                                                                                        Оля Бучек


**********************************************************

З Днем Знань!

Керівництво Міжнародного Центру впровадження Прграм ЮНЕСКО та Малої Академії літератури і журналістики, вітають вчителів та учнів, усіх маліжан із початком нового навчального року.

Бажаємо Вам дорогі вчителі та учні постійної жаги до науки і творчості, літератури і журналістики, мистецтва, суспільно-громадської роботи, збереженні духово-історичних надбань України. Мирного Вам неба, палкої любові до рідної матері-України . Нехай у Вашому серці пломеніє велика людов до працьовитих і самовідданих патріотів-захисників рідної і найкращої у світі України.

Слава Україні! Слава усім, хто у складний доленосний час для Україн,и дбає про її цілістність та захист!


Заступник Голови Правління Міжнародного Центру
впровадження програм ЮНЕСКО,
Ректор Малої Академії і журналістики,
письменник, заслужений журналіст України
Василь ТАРЧИНЕЦЬ






************************************************************

Переможниця літературного конкурсу


10 травня у м. Жовква відбулось нагородження переможців Всеукраїнського літературного конкурсу ім. Леся Мартовича.
Радісною звісткою для маліжан Червонограда стала нагорода, яку виборола заступниця керівника відділення Тетяна Коваль. Юна поетеса готується до наступного конкурсу «Рекітське сузір’я - 2014»



*************************************************************

«Моя весна» - це перша поетична збірочка юної поетеси міста Червонограда Олі Бучек.
Дівчинка навчається у п’ятому класі ЧЗШ №1. Вірші пише ще змалечку, а також займається сучасними танцями, співає у церковному хорі, грає на фортепіано. Вона переможниця багатьох літературних конкурсів, а саме: «Рекітське сузір’я – 2013», «Мій перший вірш», «Ми маму називаємо святою», «Конкурс читців поезії Т.Г.Шевченка», «І слово, і пісня, матусю, тобі». У 2013 – 2014 роках Оля посіла II місце у міському та IIмісце в обласному етапі Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика; Iмісце у міському та II місце в обласному етапі Міжнародного конкурсу імені Т.Шевченка.


Її збірочка адресована насамперед рідним та близьким їй людям, а також одноліткам, які не байдужі до поетичного Слова.

У добру путь, юна МАЛіЖанко!

*******************************************************

Юна поетеса із Червонограда Дарина Пупко, учениця 4-А класу школи №9, член місцевого відділення МАЛіЖу, переможниця конкурсу знавців української мови ім. Петра Яцика, відмінниця навчання. Відвідує хор «Кришталеві дзвіночки» при храмі  Святого Йосафата у місті Червонограді, гурток  «Народознавство».  ЇЇ вірші розказують про все те, що бачить, що відчуває.
Казки, а хто ж їх не любить. Їх читають дорослі, з великим задоволенням слухають діти. У своїй першій   книжечці «Червоно шапочка» ( стара казка на новий лад) прагне, щоб добро перемогло зло і злий вовк перетворився на собаку, що охороняє оселю.
Край лісу, у пахучих травах,
Хатина-писанка стояла.
Разом з матусею щасливо
Червона шапочка в ній жила.

Вона, як всі вкраїнські діти,
Без праці не могла сидіти.
День в день за квітами гляділа,
А святом лиш була неділя.

В цей день з матусею у парі
До Храму завжди поспішали,
Опісля садом походжали
Та пиріжечки випікали.

Ось у одну таку неділю
Збиралась мама на весілля,
А донечку свою просила
Щоб та бабусю пригостила.

У кошичок пиріг поклала
І доні  мило  наказала:
З доріжки в лісі не звертати,
Щоб часом в нім не заблукати.


Там Сірий Вовк голодний ходить
І страх на звірів всіх наводить.
Іти скоріше постарайся
Та Вовкові не зустрічайся.

Матуся Шапочку навчила
І до бабусі відпустила.
У лісі тім стежки-дороги
Розвіяли всі застороги.

Червона Шапочка мандрує -
Весь ліс одну її лиш чує.
Пісні про  літечко  співає
І квіти у букет збирає.


Аж ось на зустріч Вовк зубатий.
Спитав: “Куди поділась мати?
Ти, мабуть, доню, заблукала?
“Ні!”- дівчина відповідала,

Ось там бабуся проживає,
Вона гостинчика чекає”.
— Вкажи  стежину до бабусі,
Я теж їй в ноги поклонюся.

Стежину  Шапочка вказала
І Вовка у цю ж мить - не стало.
А дівчина пішла неспішно,
Співаючи про маму пісню.

І ось бабусина хатина
На сонечку дріма за тином.
А біля неї лісоруби
Дивились Вовкові на зуби.

Вони і дівчині сказали,
Як  їй бабусю врятували.
А Вовку підпиляли зуби
І в псячу  прив'язали буду.

Тепер він буде біля хати
Всю господарку пильнувати.
Червона шапочка в подяку
Для всіх пиріг ділила з маком.

На цьому і скінчилась казка.
А ви, вовки,усі, будь ласка,
Більш не бажайте зла нікому
Та йдіть собі  скоріш додому...



*********************************************************

Публічна презентація в Червонограді
Недавно у шахтарськомі місті Червонограді, що у Львівській області відбулася публічна презентація творчості Іоря ДАХА, керівника відділення МАЛіЖ. У цьому заході взяв участь і автор цих рядків. Про це його розповідь у репортажі "До творчості кличе весна".
У першому ряду наші маліжани
Написав ці слова і замислився. Та хіба тільки весна кличе до творчості керівника Червоноградського відділення МАЛіЖу, поета і прозаїка, колишнього шахтаря, великого друга і наставника дітей, громадського діяча Ігоря Даха? Його творчість – дивовижний розмай. Це і пейзажна, інтимна лірика, виразна громадська позиція і тривога за день сьогоднішній, палка любов до шахтарської праці, бо і сам віддав цій мужній професії найкращі роки своєї молодості. Але чи не найбільший його ужинок – це понад два десятки дитячих збірочок. Пише сам і намагається прищепити любов до творчого слова школярам шахтарського міста Червонограда. Щоразу під його керівництвом у дитячій бібліотеці відбуваються майстер-класи, що стали для спілчан Малої Академії літератури і журналістики справжньою школою творчого гарту. Тут напевне у великій пригоді стало дистанційне навчання у юнкорівській заочній школі «Гарт», яка діяла при львівській молодіжній обласній газеті у якій у шкільні роки навчався Ігор Дах.
Днями у міській бібліотеці відбулася публічна презентація його творчості. А це із перевиданнями - 41 авторська збірка.
Першими привітали свого наставника його вихованці – вихованці Червоноградського відділення Малої Академії літератури і журналістики. Вони виконали пісні на слова Ігоря Даха, читали його вірші, дякували за підтримку і спільну творчу працю. Вона чітко виражена у маліжанському альманасі «Ліхтарик», літературно-мистецькому журналі-газеті для школярів «Сузір’я»,газеті «Літературний Червоноград», журналі «МІСЦЕВИЙ ЧАСопис» і Міжнародному веб-порталі Малої Академії літератури і журналістики із дистанційною формою навчання.
Юні літератори і журналісти захоплені участю у Міжнародному фестивалі обдарованої юні «Рекітське сузір’я». Вони горять бажанням взяти участь у ньому і в цьому році.
Урочисте відкриття творчого свята
Теплі слова і щирі побажання Ігорю Даху висловили на презентації його колеги і щирі друзі: завідувачка дитячою міською бібліотекою Надія Дуда, керівник літературно-мистецького об’єднання «Третій горизонт» Ольга Голузинець, лікар і учасник горизонтівського вокального ансамблю Степан Пиріг, Володимир Коваль. А Михайло Махник висловив свою думку стосовно того, що його другові-шахтарю Ігорю Даху вдалося змінити хибну думку, що щахтарі не тільки займаються важкою пекельною працею, але й багаті духовно. Вони, як ніхто інший, тонко і неповторно сприймають оточуючий їх світ. Все це домінує у поетичних і прозових творах Ігоря Даха.
Про активну громадську позицію та підтримку дитячої творчості Ігорем Дахом, розповіла учасникам презентації директор школи №9 Любов Денисюк. На базі цієї школи успішно діє осередок Червоноградського відділення МАЛіЖу.Недавно за ініціативи Ігоря Тимофійовича тут закладено алею дерев нам вічну пам'ять і шану "Небесної сотні". Маліжани Червонограда, разом зі своїм керівником Ігорем Дахом посадили 100 дерев, здебільшого твердих пород - бук,дуб, береза, клен, горіх, а також кущі червоної калини, горобини. За деревцятами разом із маліжанами Червонограда доглядають учні школи №9. На завершення свого виступу директор цієї школи Любов Кіндратівна подарувала Ігорю Даху Шевченківський «Кобзар».
«Для мене це – неоціненний скарб,- сказав Ігор Дах і, продовжив,- усі ми маємо звіряти кожен свій крок з Великим Кобзарем, жити і творити задля рідної України».
В дарунок Ігорю Даху у виконанні горизонтівських вокалістів прозвучало чимало пісень, а також традиційне «Многая літа».
До співаних привітань приєдналися усі учасники та гості публічної презентації. Усі вони бажали нашому доброму другові, чудовому поету і прозаїку, оберегу дитячої творчості Ігорю Даху рясних ужинків на творчому полі, вірних і добрих друзів, нових книг і вдячних читачів.
 У залі презентації

Василь ТАРЧИНЕЦЬ,
ректор МАЛіЖу, заслужений журналіст України,
письменник




***********************************************************



Розмова-інтерв'ю з татом 
 
Професію шахтаря вважають однією із найнебезпечніших. Її вибирають наймужніші та найсильніші люди. Про цю нелегку працю ми поговоримо з механіком дільниці шахти «Лісова», моїм татом Володимиром Брошко

- Скажіть, будь ласка, чому Ви обрали саме цю професію?

- У нашому регіоні це основна професія. А також на шахті працював мій дід і батько.

- Що приваблює Вас у професії шахтаря? Як зазвичай проходить робочий день?

- У вибраній професії мене привабила зарплата (найвища у нашому місті). І велика відпустка два рази на рік. Мій день починається о 7 годині ранку з роздачі нарядів працівникам (тобто повідомити яку роботу ми повинні виконати). Після цього контролюю роботу, допомагаю їм у вирішенні різних питань. Доповідаю начальнику про виконану роботу.

- Як часто ви опускаєтесь під землю? Це страшно?

- Опускатись під землю зовсім не страшно, перший раз трохи незвично. Якщо опускаєшся кожного дня, навіть не задумуєшся. Опускаюсь в шахту при будь-якій поломці, вдень, чи вночі.

- Які Ваші плани на майбутнє?

- Головне, щоб наші шахти працювали якомога довше. Тоді й буде процвітати наше місто, і нам буде добре.

Вікторія БРОШКО, членкиня
Червоноградського відділення МАЛіЖу

На фото: Ольга та Володимир
Брошко з доньками Вікторією та
Христиною



*******************************************************

З Днем Великодня! Христос Воскрес!
Дорогі маліжанки й маліжани, наставники, батьки!
Наближається найвеличніше з усіх світ – свято Воскресіння Господа Нашого. Свято оновлення та надії. Свято перемоги світла над темрявою, життя над смертю. «Смерте, де жало твоє?!Пекло! Де перемога твоя?» - сказано у Святому Писанні.
Весняне відродження всього сущого на землі , що супроводжує Воскресіння, дає сили кожному із нас очиститися від буденних клопотів, зрозуміти себе й своїх рідних і близьких. 
А ми з вами можемо бути під час цього дивного дійства не лише глядачами, але й учасниками. Повірте, для цього потрібно небагато: щира усмішка для рідних, поцілунок для матусі, добре слово для товариша... А ще – новий поетичний чи прозовий рядочок.
Через кілька днів від Києва до Сімферополя й від Луганська до Ужгорода залунають дзвінки великодні дзвони, сповіщуючи про прихід Дива у наше життя.

Олександра ВАСИЛЕНКО

Тремтячі Великодні дзвони
Полохаються голуба крилом.
Для них урвались перепони,
Квітневе небо стало тлом.
Іскриться у цнотливу тишу,
Окроплюючи сріблом мить,
Та дослухається до віршу
П’яна ладаном сонячна мідь .
І тонуть згуки у м’ятному зелі,
Мандрують по жилам свічок,
Вниз спадаючи , немов селі,

Цілують рокити ніжний пучок.

У ці нелегкі часи не розгубімо свою віру у милосердя Боже й людську доброту. Бо після зими обов’язково буде весна, а після Голгофи – Воскресіння. Нехай же Світле Свято принесе у ваші домівки мир і спокій, дасть сили й творчої наснаги, подарує краплиночку шастя.

Христос Воскрес!

Воскресне Україна!


***********************************************************


 У Червонограді вшанували Кобзаря.
На святкування Дня народження Кобзаря у Червоноградську ЗШ №1 завітали члени місцевого відділення МАЛіЖу Дарина Пупко, Вікторія Станько, Оленка Федюра. Запросила іх маліжанка Оля Бучек, яка навчається у даній школі. Учні молодших класів читали вірші та співали пісні на слова Т. Г. Шевченка.
Маліжани читали свої вірші та журналістські доробки. Оля Бучек порадувала слухачів піснями «Нехай пісня лине» та «Україна, ромашковий край». Керівник відділення Ігор Дах розповів школярам про дитячу творчу організацію, а також запросив творчих дітей приєднуватися до маліжан. Він також прочитав свої вірші та подарував завідувачці шкільною бібліотекою Галині Олійник збірки поет
ів Львівщини. Наступну зустріч маліжани планують провести у Львівському відділенні Української асоціації письменників.

На світлині учасники шкільного заходу та члени МАЛіЖу.

********************************************************


У школі відкрито музей Шевченка.
Днями у Червоноградській ЗШ № 9, де директором Любов Кіндратівна Денисюк, відкрився шкільний музей Т. Г. Шевченка. Цікавим є те,що усі експонати були виготовлені руками учнів, вчителів та батьків. Поза увагою не залишилися і спілчани осередку МАЛіЖу якими опікується вчитель Надія Іванівна Голько. Її вихованці читали свої вірші присвячені Великому Кобзареві.
На відкритті шкільного музею

Ігор Дах,
керівник Червоноградського
відділення МАЛіЖ


*******************************************************************************

Побачив світ третій номер місцевого часопису.
Нещодавно з друку вийшов третій номер літературно-художнього журналу «МІСЦЕВИЙ ЧАСопис», редактором і видавцем якого є керівник Червоноградського МАЛіЖу Ігор Дах. У журналі друкуються як досвідчені, так і початкуючі автори усієї України. У виданні також є розділ «Дитячий ЧАС», постійними авторами якого є спілчани Червоноградського МАЛіЖу. На сторінках журналу свої дитячі твори друкує і наш шановний ректор Василь Федорович Тарчинець.



*****************************************************************************

Посади дерево.
Традиційно, щовесни громадська організація "Мала Академія літератури і журналістики" проводить Всеукраїнську акцію МАЛіЖ "Посади дерево". Одними із перших до благочинної екологічної акції долучилися маліжани Червоноградського відділення МАЛіЖ на чолі з його керівником, Ігорем Дахом.
Упродовж трьох днів було висаджено 114 саджанців берізки, дуба і сосни. І таким чином закладено невеличкий парк у пам'ять полеглій
«НЕБЕСНІЙ СОТНІ». Діти у спільній молитві попросили у Господа, щоб висаджені деревця прийнялися і дарували людям свою красу.
Наша акція на цьому не припиняється. Маліжани очікують на декілька десятків саджанців із Старосамбірщини. Їх передасть нам новостворене відділення МАЛіЖу яке очолює поетеса Марія Деленко.

Ігор Дах і маліжани садять дерева  

*************************************************************************

У "Літературному Червонограді" - друкують твори маліжани.


Щойно побачив світ наступний номер художньо-мистецького часопису, якого є засновником і видавцем, керівник Червоноградського відділення Малої Академії літератури і журналістики Ігор Дах. Можна зазначити, що чимало сторінок часопису присвячено 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. 
У передмові "З Кобзарем у серці", яку написала бібліотекар центральної міської бібліотеки Ольга Тарадай, пишається тим, цитую: "Ім'ям Кобзаря в нашому місті названо проспект, увіковічене воно пам'ятником в центрі міста. І слухає, і бачить батько Тарас дні радощів і дні скорбот, і тривог наших. Бо все, що тривожить душу червоноградців, усе висловлюють тут, на площі при Шевченкові, при цьому найвищому символові справедливості і любові до рідної землі.

Мені не один раз доводилося читати на багатьох літературних вечорах ось ці поетичні рядки:



Живи ж, Тарасе, в бронзі і граніті!

Живи, Тарасе, в пам'яті людській!

Живи в піснях, живи у "Заповіті",

У слові праведнім, у слові віковій!



Великий геній українського народу, вікопомний Кобзар живе у серцях і творах вдячних його нащадків - письменників і поетів Червонограда, юних обдарувань маліжан, творчість яких представлена на восьмій сторінці, де надруковані поезії Вікторії Брошко, Олени Федюри, Дарини Пупко, Галини Федюк, Віки Станько, Олі Бучеку, Марти Равлик.
Всі читачі приємно подивовані тим, що сторінки вихованців Малої Академії літератури і журналістики у художньо-мистецькому часописі "Літературний Червоноград" верстають самі маліжани. Таким прекрасним мистецтвом, завдяки керівнику Червоноградського відділення МАЛіЖ, Ігореві Даху, оволоділа школярка-маліжанка, призер Міжнародного фестивалю "Рекітське сузіря -2013", Ольга Бучек. Ось це і є творче, практичне дистанційне навчання в Малій Академії літератури і журналістики!



***********************************************************



У неділю, 17 листопада, на запрошення керівника осередку МАЛіЖу Надії Голько, до маліжан завітала заступник редактора шахтарської газети м. Червонограда,«Гірник» Марія Митрофанова. Пані  Марія в невимушеній дружній розмові навчала юних журналістів як писати, замітки, замальовки, як розміщати їх на сторінках газети. Навчання проходило із демонстрацією наглядних матеріалів, газет тощо.

 Діти також  показували свої перші роботи з набору і верстки газети. Журналістка схвально  оцінила працю, але і дала свої поради та зауваження.
 В кінці зустрічі заступник редактора подарувала маліжанам свіжий номер газети «Гірник», а керівник червоноградського відділення МАЛіЖ Ігор Дах подякував за цікавий урок з журналістики.
 На такі навчання  керівник Червоноградського відділення МАЛіЖ Ігор Дах, має намір запрошувати  не тільки  журналістів, але й письменників, композиторів, художників, відомих митців сцени та виконавців авторської пісні для проведення своєрідних майстер-класів, які сприятимуть якісній підготовці для участі маліжан Червонограда у щорічному, міжнародному фестивалі МАЛіЖу "Рекітське сузір'я".


****************************************************

14 листопада ,на запрошення керівництва Львівської спеціалізованої школи №81, керівник Червоноградського відділення МАЛіЖу Ігор Дах та його вихованка Оля Бучек зустрілися з учнями 1-4класів. Актова зала школи була цілком заповнена школярами. Діти,під бурхливі оплески, слухали пісні і вірші своєї ровесниці – юної поетеси з Червонограда. Оля Бучек коротенько розповіла про свою творчість, також поділилася з ровесниками своїми творчими планами. Запросила обдарованих дітей приєднуватися до маліжанської  юні. На закінчення зустрічі Ігор Дах прочитав дітям свої казочки та загадки. У подарунок від автора школярики отримали дитячі книжечки. Після заходу завідувачка шкільною бібліотекою (вона ж і організатор зустрічі) п. Шаронова Оксана Олегівна розповіла гостям про шкільне життя,провела екскурсію навчальним закладом, домовилась про наступну зустріч.



****************************************************

Червоноград відчув пульс МАЛіЖу.
Червоноградське відділення МАЛіЖ  - у Міжнародній громадській організації МАЛіЖу. Вітаємо юних поетів і журналістів.
5 листопада 2013 року у Червоноградське відділення МАЛіЖу завітали ректор цієї Міжнародної громадської організації п. Василь Тарчинець, проректор із розвитку п. Ангеліна Оборіна та заступник головного редактора маліжанської газети - журналу "Сузір'я" п. Ольга Царицанська.



Під час святкового візиту відбулося посвячення прапорів та висадження маліжанської калини з малої батьківщини героя України отця Августина Волошина біля ЗОШ №9 і міської бібліотеки для дітей.
У читальній залі бібліотеки для дітей відбулась також презентація першого дитячого альманаху "Ліхтарик" та посвята юних спілчан у маліжани.
 голова Червоноградського відділення МАЛіЖ п. Ігор Дах
 Ольга Бучек не тільки юна поетеса, а ще знайома червоноградцям своїм чудовим співом 
 музичне вітання від маліжан для гостей
 Вікторія Станько - уч. 4 -А кл.ЗОШ №9 
 Марта Равлик -  уч. 4 -А кл.ЗОШ №9 
 Олена Федюра - уч. 1 - Б кл., гімназії
 настанова ректора МАЛіЖу Галині Федюк уч. 4 -А кл.ЗОШ №9 
 Брошко Вікторія - уч. 5 - Б ЗОШ №9 
 Богдан Маїк -  уч. 2 -Б кл. гімназії 
Тетяна Коваль - уч. 9 кл. ЗОСШ №8
Пупко Дарина -  уч. 4 -А кл.ЗОШ №9 
посвята від ректора
А благословення  юні поети та журналісти отримали від духовного наставника отця Йосипа церкви св. Юрія. 



**********************************************************

Третій Всеукраїнський літературний конкурс ім. Володимира Дроцика.

Перші гості, які завітали у бібліотеку
поет С.Гейшев,композитор В.Сторонський (лауреати в номінації: п'єса за музичну казку у двох діях "Новорічні пригоди солом'яного бичка") та С.Рачинець (лауреат в номінації: поезія за збірку "Закон душі"). До речі книжечка "Новорічні пригоди солом'яного бичка" отримала високу оцінку не тільки у пересічного читача, а й у фахівців. Сподіваємося, що така вистава - казка пройде і на Червоноградській сцені.
Творча зустріч у бібліотеці юних поетів - початківців з визнаними
майстрами поетичного слова


Ми щиро були раді зустрічі з родиною Стасів зі Львова
(адже Вікторія переможниця у конкурсі "Ми матір називаємо святою")  здобула третю ступінь у номінації: дитяча книга за збірку "Моє дитинство струнами бринить" у третьому Всеукраїнському літературному конкурсі ім. В. Дроцика. Вікторіє, так тримати!
Гості і учасники конкурсу мали змогу ознайомитися з містом, відвідати культурні заклади та зробити світлину на згадку біля храму св. Йосафата.
Нагородження та концерт - вітання відбувалися у актовій залі ЗОШ №9
Пісні виконували шкільні колективи "Гармонія" та "Усмішка", соло на саксафоні виконав Я. Меда,співала О.Бучек та ін.
Світлина на згадку учасників третього Всеукраїнського літературного конкурсу ім. В.Дроцика.

****************************************************

"Рекітське сузір'я" збирає таланти.
Нещодавно у Міжгір'ї Закарпатської області завершився X ювілейний фестиваль МАЛіЖу (Мала Академія літератури і журналістики) "Рекітське сузір'я". Сюди з'їхалися молоді таланти Львівщини, Донеччини, Закарпаття, Одещини, АР Крим, а також з Франції, Польщі далекої Гани і Нігерії. Це фестиваль юних поеті, прозаїків, журналістів, митців фото, малюнка, авторської пісні. Наше місто на ювілейному фестивалі представляла учениця ЧЗШ №1, переможниця XVII загальноміського поетичного конкурсу "Мій перший вірш" 10-річна Оля Бучек.
Радо зустріли з хлібом, сіллю юних маліжан організатори фестивалю
Окрім того Оля взяла участь у концертній програмі , як вокалістка
студії "Реверанс"

І з відповідями не розгубилася навіть перед поважним журі
Не тільки змагались, а й активно відпочивали
Нові друзі - нові враження


Заслужена винагорода. Ми раді за Олю!


****************************************************


Перше засідання Червоногадської районної організації МАЛіЖ

****************************************************

1 коментар:

  1. Червоноградське районне та міське відділення Малої Академії літератури і журналістики започатковане у квітні 2013 року. А вже з 29 червня по 3 липня маліжанка Оля Бучек була учасницею Десятого ювілейного фестивалю-конкурсу "Рекітське сузір*я 2013" у смт. Міжгір*я Закарпатської обл. І зразу ж ПЕРЕМОГА!!! Перше місце у номінації "ПОЕЗІЯ" серед дітей молодшої вікової групи. Молодець! ТАК ТРИМАТИ Олечко!!!

    ВідповістиВидалити